Kıbrıs Üniversiteleri

Kıbrıs Üniversiteleri Hakkında Herşey

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Merkezi Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının Dikey Geçiş Sınavı ile ilgili Kayıt Prosedürleri

TC. Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYS) tarafından üniversitemize Dikey Geçiş Sınavı (DGS) yerleşen ögrencilerimizin kayıt prosedürleri aşağıda belirtilmektedir:

Üniversitemize yerleşen öğrencilerimiz ÖSYM’nin belirlediği tarihlerde Türkiye Temsilciliklerinden ve/veya Öğrenci İşleri Müdürlüğünden kayıtlarını direk yapabilirler.

Kazanan Öğrenci adaylarımız ilgili Temsilciliklerde veya ÖIM’nde bulunan kayıt formlarını doldurup gerekli evrakları tamamlayarak kayıt formu ile birlikte Temsilciliklere/ÖİM’ne bırakılmalıdır.

Temsilci tarafından kayıt formu, DGS yerleşme belgesi ve Diploma fotokopisi ile birlikte Öğrenci İşlerinin Müdürlüğü için ÖİN’ne iletilir.

Eksik belgesi bulunan öğrencilerimizin Temsilcililerine eksik belgeler bildirilip gönderilmesi talep edilir.

Kaydını ÖİM’nde tamamlamak için gelen öğrenci adaylarımız, gerekli Kayıt formlarını doldurup, gerekli evrakları tamamlayarak kayıt formu ile birlikte ÖİM’ne bırakılır.

Erkek öğrencilerimizin Askerlik tecil işlemlerinin yapılabilmesi için “Askerlik Durum Belgelerinin” verilmesi zorunlu olmaktadır.

Eksik evrak durumunda tamamlanması için öğrenci adayına bilgi verilir.

Gerekli ödemeyi yapması veya bilgi edilmesi için öğrenci adayları Muhasebe Müdürlüğü’ne yönlendirilmektedir.

Muhasebe onayı verilen öğrencilerimizin öğrenci numaraları ÖİM tarafından verilir.

ÖİM kaydını tamamlamaya gelen öğrencinin tüm gerekli evraklarını tekrar kontrol edilip kendisine öğrenci kartını ve talebi doğrultusunda öğrenci belgesini kendisine verilir.

 

Yatay Geçiş Kayıt Prosedürleri

Öğrenciler kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanı ile geçmek istediği programının girdiği yıldaki taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda kurumlararası yatay geçiş başvurusunda bulanabilir. Ayrıca, Kurumlararası yatay geçişlerde kurumların aynı düzeydeki eşdeğer diploma programları arasında ve Yükseköğretim Kurulu tarafından yayınlanan kontenjanlar çerçevesinde başvuruda bulunabilir.

Yatay geçiş başvurusunda bulunacak öğrencilerin ÖSYM’nin öngördüğü kurallar çerçevesinde ve Üniversitenin önceden açıkladığı tarihler aralığında gerekli evrakları ile TC-KKTC Tanıtım Ofisi Müdürlüğü’ne online başvurmaları gerekmektedir.

Yatay geçiş başvurusunda bulunan öğrenciler ÖİM tarafından değerlendirilmektedir. Başvurusu olumsuz yönde değerlendirilen öğrencilere geçişi mümkün olabilecek farklı programlar önerilir. Başvurusu onaylanan öğrenciler kayıt formlarını doldurup gerekli evrakları tamamlayarak kayıt formu ile birlikte ÖİM’ne bırakmaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir