Kıbrıs Üniversiteleri

Kıbrıs Üniversiteleri Hakkında Herşey

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Bursları

Türkiye Cumhuriyeti uyruklu öğrencilerimiz için burslar ve indirimler:

Özel Paket Bursu: Çeşitli programları içeren bu uygulama, yıllık eğitim, yurtlarda iki kişilik ortak wc kullanımlı odada konaklama ve günde üç öğün yemek ücretini içeren avantajlı paket uygulamasını kapsar.*

ÖSYM Bursları: ÖSYM kılavuzunda UKÜ tarafından “burslu” olduğu belirtilen bir programı tercih edip yerleşen öğrencilere %100, %75 ve %50 burs.

Tercih Sırası Bursu: UKÜ’nün çeşitli programlarını 1. sıradan, 2. sıradan ve 3. sıradan tercih edip yerleşen öğrencilere, tercih edecekleri programa bağlı olarak %50 ile %10 arası tercih bursu.*

Başarı Sırası Bursu: ÖSYS’de herhangi bir puan türünde ilk 1,000’de yer alan öğrencilere eğitimleri süresince (her yıl) eğitim ücreti muafiyeti, üniversite yurtlarında ücretsiz konaklama, 10 ay süre ile 300 Euro harçlık, ders kitapları, yılda iki defa Türkiye – KKTC gidiş-dönüş uçak bileti olmak üzere Başarı Sırası Bursu verilir.

Ayrıca 1,001-5,000 ve 5,001-10,000 arasında yer alan öğrencilere de Başarı Sırası Bursu verilir.*

TSK Bursu: Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına, eşlerine ve çocuklarına %50 burs verilmektedir.*

Öğretmen Bursu: Öğretmenlere/akademisyenlere, eşleri ve çocuklarına %25 burs imkânı sağlanmaktadır.*

Akademik Başarı Bursları: En az iki dönem eğitim almış, kayıtlı oldukları dönemin tam ders yükünü alıp başarılı olmuş ve en az 3.50 dönem ortalaması ve aynı zamanda 3.00 genel not ortalaması elde etmiş öğrencilerimiz, başarı düzeyine göre %75, %50 ve %25 burs imkanları elde ederler.

Kardeş İndirimleri: Üniversitede birden fazla kardeşin öğrenim görmesi durumunda her kardeşe % 25 eğitim ücreti indirimi uygulanır.

DGS Bursu: Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile ÖSYM kılavuzunda yer alan burslu programların dışında; çeşitli bölümlerin bursuz programlarına yerleşen öğrencilere %50 ile %25 arasında burs.*

Kredi ve Yurlar Kurumu: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde eğitim gören tüm öğrencilere T.C. Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından burs ve kredi sağlanmaktadır. Bu burstan yararlanmak için öğrencilerin KYK’ya başvuru yapmaları gerekir.

*Detaylı bilgiye Türkiye temsilciliklerimizden veya Aday Öğrenci Bilgi hattımızdan (0392 671 11 11) kolayca ulaşılabilir.

 

Bursların devam koşulu: Genel Not Ortalaması (CGPA) 2.00’nin altına düşerse, aşağıdaki burs kesilme politikasına göre kademeli olarak kesilir. Genel not ortalamanız 2.00’ye ulaşınca bir sonraki dönem itibari ile devam eder.

Öğrencinin not ortalaması 2.00’nin altına düştüğü zaman bursunun kesilmeme hakkı, bir seferliğine, öğrenciye tanınır.

 

Kademeli Burs Kesintisi Politikası

Mevcut Burs Oranı Kademeli Düşen Yeni Burs Oranı

100%

75%

75%

50%

50%

25%

25%

0%

Diğert Oranlar Önceki Burs Oranın %25 azaltılmış hali

 

KKTC uyruklu öğrencilerimiz için burslar ve indirimler:

Öğrenci Yerleştirme ve Burs Sıralama Sınavı:

Üniversite bünyesinde her yıl yapılan Öğrenci Yerleştirme ve Burs Sıralama Sınavı sonucuna göre elde edilen başarı bursu; tüm fakülte ve yüksekokullardaki programlarımızda uygulanmak üzere %100, %75, %50 burs imkanı bulunmaktadır.

Başarı Bursu:

KKTC Lise veya dengi okul mezunuyet derecesi ilk üçe giren öğrecilere %100 burs imkanı sağlanmaktadır.

Kardeş İndirimi:

Üniversiteye kayıt yapacak ikinci kardeşe % 25 eğitim ücreti indirimi uygulanır.

Akademik Başarı Bursları:

En az iki dönem eğitim almış, dönem içinde alınması gereken derslerde (ders yükü) başarılı olmuş ve en az 3.50 GPA (dönem ortalaması), 3.00 CGPA (genel not ortalaması) elde etmiş öğrencilerimiz, başarı düzeyine göre %75, %50 ve %25 burs imkânları elde edebilmektedir.

Sporcu Bursu

UKÜ Spor Birliği takımında yer alan öğrencilere %100 eğitim bursu olanağı sağlıyoruz.

TC uyruklu öğrencilerin UKÜ Öğrenci Yerleştirme ve Burs Sıralama Sınavı’ndan kazanılan burstan faydalanabilmesi için ÖSYM’den Burssuz programı tercih edip yerleşmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir