Kıbrıs Üniversiteleri

Kıbrıs Üniversiteleri Hakkında Herşey

Kıbrıs Üniversitelerinden Türkiye Üniversitelerine Yatay Geçiş

2017 üniversiteler arası yatay geçiş hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. Tercih yaptınız ve okuduğunu bölüm veya üniversiteden memnun kalmazsanız Türkiye’ye  yatay geçiş yapabilirsiniz. Peki  Üniversiteler Arası Yatay Geçiş Nasıl Yapılır? diye merak ediyorsanız yazımızın tamamını dikkatlice okumayı unutmayın.

Yatay geçişlerde %100 Burs Veren Üniversite!

Yatay Geçiş Şartları Nelerdir?;

 1. Üniversiteye yerleştiğiniz yıldaki puanınızla yatay geçiş yapmak istediğiniz üniversite arasında  +15 -15 arası bir puan olması gerekmektedir.
 2. Dönem içerisindeki not ortalamanız en az 2.00 olması gerekmektedir.
 3. Dönem boyunca alttan kalan bir dersiniz kesinlikle olmamalıdır.

Yatay Geçiş İçin Önemli Bilgiler

 • Yatay Geçiş Ne Zaman Yapılır? Yatay Geçiş birinci dönemin sonundan yapılmaktadır. Ancak bazı üniversiteler dönem arasında değilde, yıl sonu yatay geçişleri kabül etmektedir.
 • Yatay Geçiş Nasıl Yapılır? Yatay Geçiş başvuruları üniversitelerin web sayfası üzerinden yapılmaktadır.
 • Yatay Geçişte Not Ortalaması Kaç Olmalı? Not ortalamanız 2.0 ın üzerinde olmalıdır. Ortalamanız ne kadar yüksek olursa yatay geçiş başvurunuzun kabul olma şansı artacaktır.
 • Yatay Geçişte Başvuru Sayısı: Yatay geçiş başvuru sayı sınırı yoktur.
 • Yatay Geçişte Bölüm Değiştirme? Şartları yerine getirdiyseniz ve bölümler arası denklik var ise bölüm değiştirebilirsiniz.
 • Özel Üniversiteden (Vakıf) Devlet Üniversitesine Geçiş Yapılabilir mi? Devlet üniversitelerinden özel üniversitelere ya da özel üniversitelerden devlet üniversitelere yatay geçiş yapılmaktadır. Ancak bazı özel üniversiteler transkriptleri yatay geçiş başvuru tarihlerinden sonraya bıraktığı söylenmektedir. Bu konuya dikkat etmenizi öneririm.
 • Dönem Arası Yatay Geçiş Yapılabilir mi? Bu durum üniversitelerin özel durumları ile alakalıdır. Yapılabilir üniversitenin web sayfasını takip etmeniz gereklidir.
 • Yatay Geçiş’te Hazırlık Sınıfı Okunur mu? Eğer o bölümde geçiş yapmak istediğiniz üniversitede ingilizce hazırlık var ise, hazırlık sınıfını geçebilmek için sınava  girersiniz. Başarısız olursanız hazırlık okumak durumda kabilirsiniz.
 • Yatay Geçiş’te KYK Bursları Kesiliyor mu? Kyk bursu alıyor ya da Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı bir yurtta geçiş yapacağnız bölgede yurt varsa oraya geçebilir ve bir dilekçe ile burs almayada devam edebilirsiniz.
 • Yatay Geçiş’te Millilik Bursu Kesilir mi? ÖSYM tarafından size sağlanan özel haklar üniversite okuduğunuz sürece devam etmektedir.
 • Yatay Geçiş’te Özel Durumlar: Kayıt donduran öğrenciler yatay geçiş hakkını kaybetmezler, sadece üniversite tarafından disiplin cezası alan öğrenciler yatay geçiş yapamaz.
 1. oktayyy dedi ki:

  selam admin bir kaç soru soracağım ben kıbrsta a bölümü okuyordum..yıl sonunda b bölümüne geçiş yaptım myp ile a bölümünde aldığım ders ile b bölümünde aldığım derslerin hepsi aynı olmadığından bazı derslerim sayıldı bazı derslerim sayılmadı buda doğal olarak okulun 1 dönem uzamasına sebep olacak tabiki yaz okuluna kalıp o dersleri vermezsem..şimdi sorum şu ben Türkiye’ye yatay geçiş yapmak istersem bu şartlarda kabul edilirmiyim not ortalamasını yüksek tutarsam bu konuda bilgilendirirsen çok sevinirim tşk ederim

 2. Naz dedi ki:

  Türkiye’den KKTC üniversitelerine yatay geçiş yapılabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir