Kıbrıs Üniversiteleri

Kıbrıs Üniversiteleri Hakkında Herşey

Okuyunca çok şaşıracağınız bilimsel gerçekler!

 1. Uçak modunun şarj sırasında kullanılmasının faydasını biliyor musunuz?Telefonu uçuş moduna alıp şarja takarsanız 50 kat daha hızlı şarj olur.
 2. 1981 yılında 1 GB’lık hafızanın maliyeti 300 bin doları geçerken, bu rakam yıldan yıla azaldı. 1987 yılında 500 bin dolara, 2000 yılında 10 dolara ve 2012’de 1 doların dahi altına düştü.
 3. İnsan uyandığı andan itibaren beyin küçük bir ampulü yakacak kadar elektrik üretir.
 4. Bir mavi balinanın dili Afrika’da yaşayan ortalama bir filin ebatlarıyla aynıdır.
 5. Peynir ve bitter çikolata, diş çürümesini önler.
 6. Everest Dağı’nda 200’den fazla dağcı cesedi bulunmakta.
 7. Bir denizanasının %95’i sudan oluşmaktadır
 8. İnsan uzun süre bir böbrek ve bir akciğerle, midesiz, dalaksız yaşayabilir, ama karaciğersiz bir dakika bile yaşayamaz.
 9. Kahve sarhoş bir insanın ayılmasına yardımcı olmaz. Hatta çoğu zaman alkolün etkisinin artmasına yol açar.
 10. Hayatta kalma uzmanları ‘3ler Kuralı’nı daima hatırlar.İnsanlar genellikle oksijen solumadan 3 dakika, ekstrem hava koşullarında barınak olmadan 3 saat, su içmeden 3 gün ve yemek yemeden 3 hafta hayatta kalabilir.
 11. Yanan yağı asla su kullanarak söndürmeyin! Yağ molekülleri sıcak bir tavanın ya da tencerenin hemen dibine çöker ve alevlerin çok daha yükseğe çıkmasına sebep olur. Bunun yerine ocağı kapatıp, alevin üzerini kapatarak oksijen almasını önlemelisiniz.
 12. Bozulmayan tek gıda baldır!
 13. Ördeklerin sesleri asla yankı yapmaz.
 14. Sivrisinek kovucu spreyler aslında sivrisineklere rahatsızlık verip yaklaşmasını engellemez. Sivrisineklerin alıcılarını bloke eder ve insanları bir anlamda gizler.
 15. Ortalama bir insan; 23 bin kez göz kırpar, 100 bin kez kalbi atar, 23 bin kez nefes alır, Karaciğeriyle 1500 litre kanı süzer, Midesiyle 2 litre asit üretir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir