Kıbrıs Üniversiteleri

Kıbrıs Üniversiteleri Hakkında Herşey

Kıbrıs KYK Burs Ücretleri

 

Kıbrıs’ta okuyup kyk bursu almak isteyen öğrencilerin dikkatine!!

Öncelikle Kıbrıs’a gelmeden önce Türkiye’de PTT’den  Kıbrıs’da ise elçilikten e-devlet şifresi alabilirsiniz.  Size kyk bursu hakkındaki detaylı bilgileri aşağıda  veriyorum.

Burs verilirken öncelik kimlere verilecektir?

 

ÖNCELİKLİ ÖĞRENCİLER İSTENEN BELGELER
a) Şehit bekâr ise kardeşi
Şehit evli ise çocuğu
Gazi çocukları
İlgili kurumdan alınacak belge (SGK, Genel Kurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı vb.)
b) Sağlık Kurulu Raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler (Sağlık Kurulu Raporu, başvuru yapan öğrenciye ait olmalıdır. %40′ ın altındaki raporlar öncelik kapsamında değildir.) Sağlık Kurulu Raporu ( “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” gereğince alınacak Sağlık Kurulu Raporu)
c) Anne ve babası vefat etmiş olanlar T.C. İçişleri Bakanlığı MERNİS sisteminden teyit edilmektedir.
ç) Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından teyit edilmektedir.
d) Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar Darüşşafaka Lisesi’ inden teyit edilmektedir.
e) “Milli Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre “Milli Sporcu Belgesi” almış amatör milli yükseköğretim öğrencilerinden Spor Genel Müdürlüğü tarafından milliliği teyit edilen öğrencilere (Doping yaptığı ilgili Kurum tarafından bildirilenler hariç) Milli sporcular için T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’ ndan alınacak Milli Sporcu Belgesi
(Milli futbolcular için Türkiye Futbol Federasyonu’ ndan alınacak belge)
f) 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21 inci maddesi (ı) bendi; “Terörle mücadeleden dolayı köyleri boşaltılan üniversite çağındaki öğrencilere ve ölenlerin çocuklarına yükseköğrenimleri süresince Devletçe karşılıksız burs verilir” hükmü kapsamında olanlara Öncelik belgesinin mülki amir (illerde Vali, ilçelerde Kaymakam) tarafından imzalı olması gerekir.
g) 2015-2016 öğretim yılında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca belirlenen her öğrenim dalındaki ham puan bazında ilk 100’ e giren öğrenciler ÖSYM den teyit edilmektedir.

 

 Kıbrıs KYK Burs belgeleri nelerdir?

Öncelikle e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Sonrasında e-devlet üzerinden size verilen Taahhütnameyi onaylamanız gereklidir.

Taahhütnameyi onaylayan öğrenci Türkiye’deki ailesi veya kendisine kefil olacak kişi ile irtibata geçip, kendilerine en yakın notere gidip öğrenci T.C. kimlik numarasını notere söyleyerek öğrenci adına düzenlenen kefaletnameyi web sayfasından temin ettikten sonra tanzim ve tasdik edip bir nüshasını kefil olan kişiye vermektedir, noterce kefile verilen kefaletnameyi ise , “YURTKUR, Söğütözü Mah. 2176. Sok. No 25 Çankaya/ANKARA” adresine elden veya posta ile göndermesi gerekmektedir.

Evet gelelim asıl soruya… Kıbrıs’da üniversite okuyan öğrenciler ve kıbrıs kyk burs ücreti 514 ₺ olarak belirlenmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir