Kıbrıs Üniversiteleri

Kıbrıs Üniversiteleri Hakkında Herşey

Kıbrıs Altın Fiyatları Nasıl Olur? Altına Yatırım Yapılır Mı?

Altın, dünyadaki en değerli madenlerden bir tanesi olmasının yanı sıra, günümüzde en temel yatırım araçlarından bir tanesi haline gelmiştir. 2017 yılında bankalardaki altın hesaplarında büyük düşüşler meydana gelmesi, altının değer kaybetmesinden ziyade, yatırımcının sahip olduğu altını piyasadan çekmesidir. Piyasadan çekilen altın hala ekonomide mevcuttur fakat tabiri caizse yastık altı istiflenmiş durumdadır.

2018 yılının yaklaşması ile birlikte yatırımcıların en merak ettiği konulardan bir tanesi, en doğru yatırımının hangi kaynağa yapılması gerektiği olmuştur. Altın fiyatları son aylarda düşüş göstermesine rağmen, fiyatlardaki değişimlere geçmeden önce, bu değişimlerin neden gerçekleştiğini bilmekte fayda vardır.

Kıbrıs’da da dünyanın her yerinde olduğu gibi altın esas olarak dolar üzerinden fiyatlandırılmaktadır. Altının değerini belirlerken 1 ons altının kaç dolara karşılık geldiği hesaplanmaktadır. Buna bağlı olarak doların Türk lirası üzerindeki etkileri, Türkiye piyasasındaki altının değeri ile paralel bir değişim göstermektedir.

Türk lirası değer kazanmaya başladığında, altının değeri dünya genelinde artışta olsa dahi Türkiye piyasasında fiyat olarak düşmektedir. Tam tersi bir durum olduğunda, yani Türk lirası değer kaybettiğinde ise, altın değer kaybediyor olsa dahi gramaj fiyatı ekonomimizde artış göstermektedir. Bu iki parametre de dolara bağlı olarak gelişmektedir. Bu nedenle altın konusunda yatırım yapmadan önce, doların Türk lirası ile olan ilişkisini de yakından takip etmekte fayda vardır.

2018 Yılında Artın Fiyatları Artacak Mı?

 Yabancı yatırımcılar 2018 altın fiyatları konusunda görüş ayrılığı yaşamaktadırlar. Bir grup yatırımcı 2018 yılında gümüşün bile altından daha çok değer kazanacağını söylerken, bir grup yatırımcı ise kesinlikle altının son 4 yıl içindeki en yüksek fiyatları göreceğini savunmaktadırlar.Son aylarda 35 analizcinin, dünyanın her kesiminden tüccarlar ile yaptıkları ortak anketler sonucunda 2017 yılı için ortalama olarak altının ons fiyatı 1331 dolar şeklinde hesaplanmıştır. Bu sonuç, 2013 yılından beri alınan ortalamalar içerisindeki en yüksek sonucu oluşturmaktadır. Dediğimiz gibi altın fiyatlarının artmayacağını söyleyen bir grup ekonomistte mevcuttur, fakat herkesin ortaklaşa hem fikir olduğu tek konu 2018’nin ikinci yarısında altın fiyatlarının artışa geçeceğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir