Kıbrıs Üniversiteleri

Kıbrıs Üniversiteleri Hakkında Herşey

K.K.T.C Emeklilik Yaşı Ne Oldu?

K.K.T.C Bakanlar Kurulu emeklilik yaşını 60’a çıkardı. Emekli olacaklarla ilgili kademeli bir düzen getirildi.

Başbakan İrsen Küçük başkanlığında dün toplanan Bakanlar Kurulu, “sosyal güvenlik sisteminin ödeme zorluğundan kurtulması ve sürdürülebilir olması” amacıyla emeklilik yaşının 50-55’ten 60’a yükseltilmesini öngören Sosyal Sigortalar Değişiklik Yasa Tasarısı onaydan geçti. Toplantı sonrasında açıklama yapan Bakanlar Kurulu Sözcüsü İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, ödeme zorluğu içinde olan Sosyal Sigortalar’ın çağdaş, adaletli ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması amacıyla emeklilik yaşının 60’a yükseltilmesini öngören Sosyal Sigortalar Değişiklik Yasa Tasarısı’nın onayladığını iletti.

KADEMELİ EMEKLİLİK: Kademeli geçiş öne sürüldüğünde belirten Çavuşoğlu, buna göre şu an 38 ve 39 yaşında olanların 6O, 47 ve 48 yaşındakilerin 52 yaşında emekli olacağını söyledi. Çavuşoğlu, yeni değişikliğin şu anda 49 ve 50 yaşında olanları kapsamayacağına da işaret etti. Çavuşoğlu, Meclis komitelerinde muhalefet ve sivil toplum örgütlerinin de görüşleri alınarak tasarıya son şeklinin verileceğini vurguladı.

 

  1. vatandaş dedi ki:

    arada kalan 40 ile 46 yaşa ne oldu?onları unutularmı yoksa..yaptıkları yasa başlarına düşsün inşlh hala daha haksızlık yapıyolar ya 25 yılım dolu olacak ama yaşa takılacam mıllet 15 yıl calışacak 45 nde işe gırcek onları kapsayacak allah belanızı versın başka bişi demıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir