Kıbrıs Üniversiteleri

Kıbrıs Üniversiteleri Hakkında Herşey

DAÜ-SEN: YÖDAK Yasası’nın Geri Gönderilmesi

Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN),  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Yüksek Öğretim Değişiklik Yasası’nı Meclis’e iade etmesinin yapılan hatalardan dönülmesi için önemli bir fırsat olduğunu belirtti.

DAÜ-SEN’den yapılan yazılı açıklamada, YÖDAK konusunda gerçekleştirilecek düzenlemelerin özerkliği artırmaya yönelik olması gerektiğinin altı çizildi. Söz konusu yasanın, YÖDAK’ı tamamen Milli Eğitim Bakanlığı kontrolünde bir kurum haline getireceğine işaret edilerek,  YÖDAK’ın konumunun daha da geriye götürüldüğü iddia edildi.

Açıklamada, “UBP-DP hükümetinin yapması gereken, sürece, başta üniversiteler olmak üzere bütün paydaşları dahil etmek ve adamızın üniversite adasına değil bilim adasına dönüşmesini sağlayacak nitelikte bir yasayı onay için Sayın Cumhubaşkanına göndermeleridir” ifadeleri yer aldı.

Bütün üniversitelerin yöneticilerine, YÖDAK üyeleri ve akademisyenlere çağrıda bulunularak, “Bizler ses vermezsek politikacılar siyasi rant üzerine kurdukları planlarına göre yükseköğretimi şekillendirecekler,  Kıbrıs’ın kuzeyini üniversite çöplüğüne çevirecekler” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir