Home / Eğitim Haberleri / 2017 Ek Tercih Tarihleri – ÖSYM Açıkladı!

2017 Ek Tercih Tarihleri – ÖSYM Açıkladı!

2017 ÖSYM Ek Yerleştirme Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

2017 ÖSYM Ek Yerleştirme İşlemlerini Yapmak için Buraya Tıklayınız

2017 ÖSYS Ek Yerleştirme Tercih Robotu için Buraya Tıklayınız

*ÖSYM 2017 Boş Kalan Kontenjanlar Listesini Görmek için Buraya Tıklayınız

* 2017 Ek Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? İlgili Yazı için Buraya Tıklayınız

ÖSYM Ek Yerleştirme için Boş Kontenjan Sayısı belli oldu,2017 ÖSYM Ek Yerleştirme ile Boş Kontenjanlar,ÖSYM Ek Yerleştirme Tarihleri,ÖSYM Ek Yerleştirme Kılavuzu 2017,ÖSYM Ek Yerleştirme Taban Puanları,ÖSYM Ek Yerleştirme Sonuçları 2017…

Üniversiteye yerleşen adayların sonuçları ağustosda açıklanırken ek tercihlerin ise eylülün ilk hastası olacağı söylenmektedir.

YGS’DE BARAJ PUANI DEĞİŞTİ

Yükseköğretim Genel Kurulu toplantısında ele alınan ve dün kabul edilen karara göre ön lisans, açıköğretim ön lisans ve lisans programları ile özel yetenekle öğrenci alan lisans programlarına girişte kullanılan YGS’de uygulanan 140 baraj puanı 150 puana çıkartıldı. YÖK, uygulamanın gerekçesi olarak şu açıklamayı yaptı: “Son yıllarda artan ön lisanstan lisansa geçiş kontenjanları ön lisans programları için aranan yetkinliğin önemini daha da artırmıştır. Alınan bu karar ile ön lisans programları için girdi esaslı bir iyileştirme yapılmıştır.”

Lisans programlarını tercih edebilmek için ham puan olarak yüzde 20 başarıya tekabül eden 180 baraj puanı, ön lisans, açıköğretim ön lisans ve lisans programları ile özel yetenekle öğrenci alan lisans programları için yüzde 10’luk başarıya eşdeğer olan 140 baraj puanı uygulanmakta. Barajın 140 puandan 150 puana çıkartılması başarı beklentisinin yüzde 10’dan yüzde 12.5’a çıkması yani 16 ham puan eşiğinin 20 ham puana yükselmesi anlamını taşımakta. YÖK, Tıp, Hukuk, Mühendislik ve Mimarlık programları için sıralama tabanı getirmesiyle ilk defa taban puanları yükseltmişti. Yeni uygulamaya da 2017 ÖSYS Kılavuzu’nda yer verilecek.

2017 ÖSYS tercih ve yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte istediği bölüme yerleşemeyen veya üniversitelerde boş kalan kontenjanları merak edenler için,sonuçlar belli oldu.Peki bundan sonra ne olacak,ÖSYM ek yerleştirme tercih işlemleri ne zaman başlayacak,ÖSYM Ek Yerleştirme Kılavuzu 2017 Ne Zaman Yayınlanır,Üniversite ek yerleştirme tercih başvuru tarihleri açıklandı mı,2017 ÖSYM ek yerleştirme tercih başvuruları ne zaman ve nasıl yapılacak,Ek yerleştirme işlemlerini kimler yapabilecek? İşte cevabı;

2017 ÖSYS yerleştirme sonuçları dün belli oldu. Peki herhangi bir üniversite bölümüne yerleşemeyen adaylar için 2017 ÖSYM ek yerleştirme tercihleri ne zaman alınmaya başlanacak,ÖSYM Ek Yerleştirme Sonuçları 2017 Ne Zaman Açıklanır? ÖSYM, bu yıl boş kalan kontenjanlara ek yerleştirme ve yerleştirme sonuç tarihini henüz açıklamadı. Üniversitelerin boş kalan kontenjanlarına ek yerleştirme başvuruları Ağustos, ek yerleştirme kayıt tarihleri ise Eylül olarak belirlendi. tarihleri arasında yapılmıştı. ÖSYM’nin ek yerleştirme tercihleriyle alakalı en güncel bilgi ve duyuruları osym2017.com sitemizden sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

2017 ÖSYM Ek Yerleştirme tercihleri nasıl yapılacak?

ÖSYM’nin yayınlamış olduğu 2017 ÖSYS yerleştirme kılavuzundaki açıklamaya göre, Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2017-ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş dâhil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ve varsa yeni açılan yükseköğretim programlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacak.

2017 ÖSYM Ek Yerleştirme İşlemlerini Kimler Yapabilecek?

Sınavsız geçiş dâhil merkezî yerleştirmede açık öğretimin kontenjansız programları dışında bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak. (Merkezî Yerleştirmede bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylar ile kontenjan sınırlaması olan açık öğretim programlarına yerleştirilmiş olan adaylar, kontenjan sınırlaması olmayan açık öğretim ön lisans programlarına Ek Yerleştirme için başvuru yapabilecekler.).

2017 ÖSYM Ek Yerleştirme Taban Puanları Nasıl Belirlenecek?

ÖSYM’nin yayınladığı 2017 ÖSYS yükseköğretim kontenjanları ve yerleştirme başvuru kılavuzunda ifade edilen bilgiye göre, Ek Yerleştirmede Tablo 4’teki lisans programları ile Tablo 3B’deki ön lisans programlarına, merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında aday yerleştirilmeyecek. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacak. Her yıl bu sınırlama nedeniyle üniversitelerde yüzlerce kontenjan boş kalıyor. Bu yıl da kontenjanların bu puan sınırlaması nedeniyle boş kalacağı ihtimali oldukça yüksek.

ÖSYM ayrıca, Tablo 3A’daki sınavsız geçiş programlarının genel yerleştirme sırasında dolmama veya kaydolmama nedeniyle boş kalan kontenjanlarına da Ek Yerleştirme yapılacak. Bu yerleştirmede de önce kendi alanlarında tercih yapmış meslek lisesi öğrencileri yerleştirme işlemine alınacak, meslek lisesi öğrencilerinin kendi alanlarındaki sınavsız geçiş yerleştirilmelerinden sonra boş kalan kontenjanlara genel lise mezunlarının ve meslek liselerinin diğer alanlarından mezun olanların ilgili puanlarına göre yerleştirilmeleri yapılacaktır.

Ek yerleştirme tercih ücreti 15,00 TL olacak.

Üniversitelerde Boş Kalan Kontenjanlar Ne Kadar?

2017-2018 öğretim yılı için merkezi yerleştirmede üniversitelerde boş kalan kontenjanlar açıklandı. ÖSYM tarafından yapılan duyuruda, bu yıl rakamsal veriler paylaşılmadı Buna göre adaylar, 2017-ÖSYS ek yerleştirme tercihleri, Ağustos, ek yerleştirme kayıt tarihleri ise Eylül olarak belirlendi. Başvuru merkezlerinden veya ÖSYM sınav koordinatörlüklerinden tercih işlemi yapılmayacak. Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler işleme alınacak.

BU YIL EK YERLEŞTİRMEDE YENİ PROGRAM AÇILMAYACAK

Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) başlamasına sayılı günler kala YÖK bu yıl üniversite kayıtları ile ek yerleştirme tarih ve kayıtlarını belirledi. Geçtiğimiz 30 Mayıs’ta toplanan YÖK Genel Kurulu toplantısında 2017 ÖSYM takvimi de kesinleşmiş oldu.

Buna göre 2017-2018 yükseköğretim kurumlarına kayıtlar ağustos ayı içinde yapılacak. Üniversitelere Ağustos tarihleri arasında elektronik kayıtlar yapı- lacak. Bireysel kayıtlar ise Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

EK YERLEŞTİRME KAYITLARI

Üniversitelere kayıtların ardından boş kontenjanlar için tercihler Ağustos tarihleri arasında alınacak. Eylül tarihleri arasında ise ek yerleştirme sonucunda bir yükseköğretim kurumuna yerleşen öğrenciler kayıt yapacak. Her yıl ek yerleştirme döneminde üniversiteler yeni programlar açıyor ve bu programlara da ek yerleştirme ile öğrenci alıyordu. Ancak YÖK, 2017-2018 eğitim öğretim yılında ek yerleştirme için yeni program açılmaması kararı aldı. Ek yerleştirme işlemi merkezi yerleştirmenin ardından boş kalan kontenjanlara yapılacak.

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında admin

Önemli

Milli Mücadele konulu Şiir ve Kompozisyon Yarışması

Radyo Güven Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Milli Mücadele” konulu, Liseler Arası Şiir ve Kompozisyon Yarışması Lefkoşa …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir